Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. W. Goetla w Krakowie, mgr Paweł Klimas oraz Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, prof. Ewa Kmiecik, zapraszają uczniów szkół średnich z całej Polski do udziału w 36. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej.
Temat najbliższej edycji konkursu:
Geozagrożenia w Polsce — osuwiska i osiadanie.
Tematyka tegorocznego konkursu obejmuje najniebezpieczniejsze i najczęściej występujące geozagrożenia w Polsce, jakimi są osuwiska oraz osiadania terenu i związane z nimi zapadliska. Powodują one degradację terenów, na których występują, stanowiąc zagrożenie dla infrastruktury oraz majątku i życia ludzi.
Tematyka konkursu obejmuje następujące zagadnienia:
- obszary występowania osuwisk, osiadań terenu i zapadlisk w Polsce;
- przyczyny powstawania osuwisk, osiadań terenu i zapadlisk;
- skutki występowania osuwisk, osiadań terenu i zapadlisk;
- rodzaje powierzchniowych ruchów masowych;
- klasyfikacje osuwisk;
- dokumentowanie osuwisk w Polsce;
- metody badań osuwisk;
- powierzchniowe i wgłębne metody monitorowania osuwisk;
- projekt System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO);
- skaning laserowy LiDAR w rozpoznawaniu osuwisk i zapadlisk, w tym zalety i ograniczenia technologii;
- sposoby stabilizacji osuwisk i przeciwdziałania ruchom masowym.
Zagadnienia będące przedmiotem prac i zadań konkursowych można znaleźć w następujących publikacjach i na stronach internetowych:
- Chowaniec J. (red.), Wójcik A. (red.), Mrozek T., Rączkowski W., Nescieruk P., Perski Z., Wojciechowski T., Marciniec P., Zimnal Z., Granoszewski W., 2012: Osuwiska w województwie małopolskim. Departament Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego, Zespół Geologii, Kraków. Wydawnictwo Kartograficzne “Compass”, Kraków.
publikacja dostępna pod linkiem: Osuwiska w województwie małopolskim - Mizerski W., 2018: Geologia dynamiczna. Nowe wydanie. Wydawnictwa Naukowe PWN.
- Mizerski W., Graniczny M., 2017: Geozagrożenia. Wydawnictwo Naukowe PWN SA.
- Wężyk P. (red.), 2015: Podręcznik dla uczestników szkoleń z wykorzystania produktów LiDAR. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa.
link do publikacji: Podręcznik-LiDAR - Wójcik A. (red.), Kamieniarz S., Wódka M., Biajgo A., Janeczek A., Walatek M., 2019: Atlas osuwisk miasta Krakowa. Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kształtowania Środowiska. Wydawnictwo „Kartogram”, Bolechowice.
publikacja dostępna pod linkiem: Atlas osuwisk miasta Krakowa - Przegląd Geologiczny, 2019-05, tom 67.
link do publikacji: Przegląd Geologiczny, 2019-05 - Przegląd Geologiczny, 2022-09, tom 70.
link do publikacji: Przegląd Geologiczny, 2022-09 - Centrum Geozagrożeń — Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
link do strony internetowej Centrum Geozagrożeń - Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie informacji dotyczących ruchów masowych ziemi.
link do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska
Harmonogram Konkursu:
do 10 stycznia 2025 | Deklaracja przez Szkołę chęci przystąpienia do konkursu Zgłoszenie chęci udziału w konkursie należy przesłać drogą e-mailową na adres: konkurs.geologiczny.goetla@gmail.com W zgłoszeniu należy podać osobę odpowiedzialną z ramienia szkoły za przeprowadzenie pierwszego etapu konkursu (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu). |
do 17 stycznia 2025 | I etap Konkursu — szkolny I etap konkursu jest organizowany indywidualnie przez każdą ze Szkół. W tym etapie uczniowie rozwiązują test przygotowany przez Szkołę, który obejmuje zagadnienia związane z tematyką konkursu. Pytania powinny być skonstruowane w oparciu o podane wyżej pozycje literaturowe i zasoby internetowe. W terminie do 17 stycznia 2025 roku osoba wyznaczona przez Szkołę w zgłoszeniu, przesyła na adres e-mail konkurs.geologiczny.goetla@gmail.com protokół z I etapu, zawierający listę uczniów zakwalifikowanych do II etapu konkursu. |
do 7 marca 2025 | II etap Konkursu — centralny W ramach II etapu konkursu, uczniowie przygotują tablicę informacyjną (w wersji elektronicznej) z opisem, przedstawiającą wybrane zagrożenie geologiczne występujące w okolicy zamieszkania autora lub autorów tablicy, albo w innym wybranym rejonie. Celem tablicy jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat danego zagrożenia geologicznego. Zaleca się, aby prace nad tablicą informacyjną obejmowały wizytę w terenie oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej geozagrożenia. Zadanie może być realizowane indywidualnie lub w zespołach dwu- lub trzyosobowych. Wytyczne dotyczące opracowania tablicy informacyjnej zostaną przesłane do Szkół biorących udział w konkursie w terminie do 22 stycznia 2025 roku. Gotowe projekty tablic należy przesłać w terminie do 7 marca 2025 roku na adres e-mail: konkurs.geologiczny.goetla@gmail.com Ogłoszenie wyników II etapu konkursu ze wskazaniem tablic informacyjnych i osób zakwalifikowanych do finału konkursu nastąpi nie później niż 21 marca 2025 roku. Wyniki zostaną przesłane do szkół uczestniczących w konkursie drogą e-mailową na adres podany w zgłoszeniu Szkoły. |
9–11 kwietnia 2025 | III etap Konkursu — finał Finał Konkursu odbędzie się na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Podczas finału Finaliści wezmą udział w teście sprawdzającym ich wiedzę na temat geozagrożeń. Będą również zaangażowani w realizację dodatkowych zadań, mających na celu rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, kreatywności oraz rozwiązywania problemów związanych z tematyką geozagrożeń. Jednym z zadań finałowych będzie prezentacja tablicy informacyjnej przygotowanej w II etapie konkursu, dotyczącej wybranego geozagrożenia, oraz dyskusja z Komisją Konkursową. Szczegółowe wytyczne dotyczące prezentacji zostaną przesłane do szkół uczestniczących w konkursie w terminie do 22 stycznia 2025 roku. |
Kontakt w sprawach merytorycznych i organizacyjnych:
konkurs.geologiczny.goetla@gmail.com
Profil wydarzenia znajduje się na stronie internetowej: