3. Jak nazywano w dawnych czasach nauczyciela języka polskiego?
Jeszcze nie tak dawno, bo w wieku dziewiętnastym, nauczycielkę języka polskiego tytułowano mianem „Pani od poezji i wymowy”. Wzięło się to jeszcze z czasów średniowiecza, kiedy w szkołach przykościelnych uczono podstaw retoryki, czyli „sztuki pięknego wysławiania się”(łac. rhetorica est ars bene loquendi).
4.Jakich trzech podstawowych umiejętności uczy szkoła?
Szkoła uczy gramatyki (czyli poprawnego pisania), retoryki (czyli ładnego wysławiania się) oraz dialektyki (czyli logicznego myślenia).
5. Jak dzieliły się nauki matematyczne w średniowieczu?
Platon twierdził, że nie można poznać prawdy bez znajomości matematyki, ponieważ Demiurg (tak nazywał Stwórcę) posłużył się matematyką przy stwarzaniu świata. Jako że Platon uważany był za największego filozofa starożytności (oprócz oczywiście Arystotelesa), dlatego stosunkowo wcześniej wydzielono cztery podstawowe gałęzie matematyki: algebrę (naukę o liczbie w czasie), geometrię (naukę o liczbie w przestrzeni), astronomię (liczbę zapisaną w kosmosie) oraz muzykę (liczbę niebiańską). Ta ostatnia jest najwyższą formą matematyki, dlatego prawdziwy matematyk kocha muzykę i śpiew.