XXIII Konkurs Wiedzy Geologicznej – finał
Zmagania finalistów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej nt. „Gór polskich” dobiegły końca. Szczęśliwi zwycięzcy otrzymali zaświadczenia uprawniające do rozpoczęcia nauki na Akademii Górniczo – Hutniczej oraz Uniwersytecie Warszawskim bez postępowania rekrutacyjnego oraz cenne nagrody rzeczowe (gł. sprzęt turystyczny i albumy)
Impreza nie odbyłaby się gdyby nie życzliwość wielu Firm i Osób.
Patronat honorowy nad Konkursem objął Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH – Prof. dr hab. inż. Jacek Matyszkiewicz, który ufundował również finalistom nagrody rzeczowe.
Szczególne wyrazy życzliwości kierujemy do naszych Sponsorów:
GAZOWNIA KRAKOWSKA
POSZUKIWANIA NAFTY I GAZU KRAKÓW
WYDZIAŁ EDUKACJI URZĘDU MIASTA KRAKOWA
PAŃSTWOWY INSTYTUT GEOLOGICZNY – ODDZIAŁ KARPACKI
oraz GEOFIZYKA KRAKÓW
Dzięki Wam mógł odbyć się XXIII Konkurs Wiedzy Geologicznej, który wrócił do tradycji po 5 ‑ letniej przerwie. A zawdzięczamy to głównie Pani mgr inż. Józefie Pszczole – wieloletniej Organizatorce poprzednich edycji Konkursu, która dołożyła wszelkich starań i serca, by w tym roku ta piękna tradycja odżyła.
Swoją Osobą naszą uroczystość uświetnili m. in. Przedstawiciele Gazowni Krakowskiej, PNiG w Krakowie, dr inż. Józef Chowaniec – Dyrektor PIG – Oddz. Karpacki, Pani mgr inż. Mirosława Boczar – inicjatorka Konkursu, a zarazem odkrywczyni Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich, Pani mgr inż. Elżbieta Barańska – była dyrektor ZSZ PGNiG w Krakowie, Pani mgr inż. Alicja Szumierz – były nauczyciel przedmiotów geologicznych w ZSZ PGNiG w Krakowie i organizator wcześniejszych edycji Konkursu.
Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Pani mgr inż. Ewy Górki, która profesjonalnie poprowadziła Konkurs.
Oczywiście ciepłych słów nie może zabraknąć pod adresem Pana Dyrektora mgr Witolda Tamy, bez którego ten Konkurs by się nie odbył. To On zawsze z uśmiechem powtarzał, gdy pojawiały się po drodze drobne problemy „Będzie dobrze”.
Wreszcie wyrazy wdzięczności dla wszystkich Uczniów, którzy dopingowali kolegów w trakcie zmagań konkursowych, oprowadzali w wolnym czasie Gości – uczniów , którzy przybyli z innych miast – po Krakowie, przynieśli ciasta, sałatki i inne smakołyki, parzyli herbatę i dbali, by Goście zawsze mieli pełny żołądekpod bystrym okiem kol. mgr Ewy Jędrysek – Kopeć.
Dziękujemy Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że ta uroczystość była tak piękna.
Należy podkreślić, że zainteresowanie Konkursem było ogromne – o tytuł mistrza walczyły drużyny z całej Polski. A zadania konkursowe – zarówno indywidualne, jak i drużynowe nie należały o najłatwiejszych. Jak powiedział dr inż. Janusz Magiera – pracownik naukowy AGH,a zarazem Przewodniczący Jury konkursowego – niektórzy profesorowie mieliby problemy z odpowiedziami.
Uczniowie mogli się wykazać wszechstronną wiedzą nt. polskich gór – od zagadnień geologii dynamicznej, przez litologię, stratygrafię, geologię historyczną, złożową, hydrogeologię aż po atrakcje geoturystyczne.
Finaliści musieli się zmierzyć z próbą zaplanowania wycieczki turystycznej po wybranym paśmie górskim czy dopasować, bądź podać opisy do prezentowanych zdjęć. Nie zabrakło również konkurencji rozpoznawania okazów skał przywiezionych z gór Polski. Konkursowicze bez problemu poradzili sobie z lokalizacją na mapie i podaniem funkcjioraz wieku oddania do użytkowania sztucznych zbiorników zbudowanych na górskich rzekach (szczególnie karpackich).
Gratulujemy Wam wiedzy i zwycięstwa. Życzymy dalszych sukcesów w przygodzie okrywania tajemnic natury. A tych, którzy nie mieli okazji w tym roku zabłysnąć talentem zapraszamy za rok!