Strona projektu www.ekoleum.pl
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Polski sektor energetyczny i wydobywczy często jest utożsamiany jedynie z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Przykładem może być tutaj wzrost zainteresowania mediów i społeczeństwa perspektywami wydobycia gazu łupkowego, któremu towarzyszy często nieuzasadnione przekonanie, że wydobycie musi się wiązać z nieuchronną dewastacją środowiska naturalnego.
Podczas prezentacji oferty szkoły w gimnazjach, często byliśmy pytani przez kandydatów o zagrożenia ekologiczne związane z wydobyciem gazu. Często okazywało się, że gimnazjaliści posiadali również stosunkowo niską wiedzę z zakresu ochrony środowiska, skąd przypuszczalnie bierze się również wizerunek działań przemysłu w zakresie ekologii w ostatnich latach. Młodzież z Zespołu Szkół Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa uczestnicząca w prezentacjach naszej szkoły postanowiła stworzyć portal ekoleum.pl, który będzie podnosił świadomość problemów ochrony środowiska, jak również będzie zmieniał niewłaściwy wizerunek postępów firm energetycznych i wydobywczych w zakresie ekologii.
Cele projektu
Ekoleum.pl to projekt mający na celu zainteresowanie problemami ekologicznymi młodzieży z gimnazjów i jednocześnie zaprezentowanie działań podejmowanych przez sektor energetyczny i wydobywczy z zakresu ochrony środowiska.
Portal ekoleum.pl i konkurs ma na celu zaprezentowanie przyjaznego wizerunku firm energetycznych w odniesieniu do zagadnień ekologicznych.
Projekt ekoleum.pl ma również na celu zaktywizowanie młodzieży w ZSZ PGNiG do tworzenia własnych projektów ekologicznych i wspierania działań mających na celu szerzenie wiedzy o ochronie środowiska.
Adresaci projektu
Młodzież z gimnazjum (uczestnicy)
Młodzież ZSZ PGNiG (główni współorganizatorzy projektu)
Nauczyciele opiekunowie
Planowane efekty z realizacji projektu
Efektem projektu ma być:
- zwiększenie świadomości ekologicznej oraz problematyki ochrony środowiska w przemyśle wśród gimnazjalistów
- zwiększenie motywacji do aktywnego uczestnictwa w projektach związanych z ochroną środowiska uczniów ZSZ PGNiG
Przebieg projektu (opis działań i stosowanych metod, max. 5000 znaków)
Koordynatorami projektu są nauczyciele ZSZ PGNiG. Administratorami, projektantami strony, współautorami artykułów i pytań do konkursu są uczniowie ZSZ PGNiG. Działania rozpoczęto od budowy strony www portalu i zbieraniu materiałów, które miały znaleźć się na stronie.
Drugi etapem było stworzenie platformy informatycznej, która umożliwi przeprowadzenie eliminacji online w gimnazjach. Obecnie trwają już eliminacje online, a ich wyniki automatycznie zapisują się w bazie danych. Również ta część projektu została stworzona przez uczniów.
Trzeci etap to finał konkursu, który odbędzie się w ZSZ PGNiG w Krakowie. Finaliści otrzymają nagrody ufundowane przez sponsorów i patronów projektu ekoleum.pl
Harmonogram projektu
Działanie | Termin |
Projektowanie i stworzenie strony www portalu | 09.2011-10.2011 |
Zbieranie i tworzenie materiałów do portalu | 11.2011-01.2012 |
Przeprowadzenie eliminacji online w gimnazjach do konkursu ekoleum.pl | 01.02.2012-26.03.2012 |
Finał konkursu ekoleum.pl i konferencja ekologiczna | 31.03.2012 |
Podsumowanie I edycji projektu ekoleum.pl | 31.09.2012 |
Partnerzy i ich rola w projekcie
Naszymi partnerami są:
Fundacja PGNiG im. Łukasiewicza
Poszukiwanie Nafty i Gazu Sp. z o o Kraków
Gazownia Krakowska
Wszystkie informacje dotyczące ekoleum można przeczytać tutaj -> kilkinj