Praktyka terenowa w Sudetach

Pełna relacja wraz ze zdjęciami znajduje się tutaj → pobierz

 

23.V.22 r. Trasa: Kraków – Góra św.Anny – Otmuchów – Złoty Stok – Radków.

Uczniowie III klasy Technikum Geologicznego i grupa 5 uczniów Technikum Wiertniczego zwiedziła Geopark Krajowy Góra Św.Anny – geostanowisko nefelinitów (odmiana bazaltów) oraz amfiteatr skalny. Góra Św.Anny stanowiła wulkan – w kalderze widoczne są bazaltowe słupy wulkaniczne.

24.V.22 r. Trasa: Radków – Przedborowa – Srebrna Góra – Radków.

W tym dniu poznaliśmy Kopalnię Sjenitów w Przedborowej – eksploatuje się tu sjenity (skały magmowe głębinowe). Ich właściwa nazwa to granodioryty, z których produkuje się kruszywo, kamień łamany, kostkę brukową, bryły sjenitowe i inne wyroby.

25.V.22 r. Trasa: Radków – Międzygórze – Kletno – Stronie Śląskie – Goszów – Lutynia – Radków.

W Międzygórzu podziwialiśmy wodospad Wilczki – jest to rezerwat przyrody nieożywionej. Wodospad ma 27m wysokości. Poniżej wodospadu Wilczka płynie skalistym kanionem długości kilkuset metrów i głębokości 25m, który znaczy wielkość cofnięcia progu wodospadowego wskutek erozji wstecznej zachodzącej w gnejsach. Przed wodospadem – kocioł eworsyjny.

26.V.22 r. Trasa: Radków – Karłów – Szczeliniec – Kudowa Zdrój – Czermna – Zieleniec – Wambierzyce – Radków.

Jedziemy drogą „stu zakrętów” i docieramy do Karłowa – punktu wypadowego na masyw Szczelińca, na który wchodzimy po 682 schodach. Szczeliniec pocięty jest labiryntem korytarzy, szczelin i skałek o różnorodnych, tajemniczych kształtach, będących efektem procesów wietrzeniowych i erozyjnych. Szczeliniec Wielki ma wysokość 919 m n.p.m. i jest w granicach Polski najwyższym szczytem Gór Stołowych. Są to góry płytowe zbudowane z płasko ułożonych ławic piaskowców kwarcowo-skaleniowych wieku górnokredowego.


27.V.22 r. Trasa: Radków – Szklary – Strzelin – Gliwice – Kraków.

Pakujemy bagaże i żegnamy Radków – wracamy do Krakowa. Po drodze zatrzymujemy się w Szklarach, skąd idziemy do dużego nieczynnego i zarastającego wyrobiska. Eksploatowano w nim złoże rud niklu, które powstało w oligocenie w wyniku intensywnego wietrzenia chemicznego serpentynitów w warunkach klimatu tropikalnego. W zwietrzelinie znajdujemy chalcedony, chryzoprazy (zielona odmiana chalcedonu – od niklu) oraz mleczne opale.